„Quo Vadis, Aida?”

„Aida” (oryg.: „Quo Vadis, Aida?”) bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić otrzymał 3 nagrody podczas 34. Europejskich Nagród Filmowych.

Nagrodzone zostały: 

1. Film

2. Reżyseria

3. Serbska aktorka grająca główną rolę: Jasna Djuričić

Film otrzymał również nagrodę publiczności. 

Film nominowany był również do Oscara jako film nieanglojęzyczny, statuetkę otrzymała jednak inna produkcja.

„Aida” naturalistycznie, niemal dokumentalnie, ale też subtelnie pokazuje ludobójstwo w Srebrenicy w 1995 roku z perspektywy matki. Temat rzadko poruszany współcześnie w Europie.

Inspiracją dla tytułowej Aidy był Hasan Nuhanović, tłumacz w bazie ONZ w Srebrenicy w 1995 roku. Stracił on wówczas najbliższą rodzinę i z tego powodu dalsze życie poświęcił na szukanie sprawiedliwości w sądach oraz jako aktywista i autor książek.

O jego doświadczeniach możecie przeczytać m.in. w książkach:

1. Under the UN flag: The International Community and the Srebrenica Genocide =Pod zastavom UN – međunarodna zajednica i genocid u Srebrenici = Pod flagą ONZ, wspólnota międzynarodowa i ludobójstwo w Srebrenicy, 2005

2. Zbijeg = Last Refuge: A True Story of War, Survival and Life Under Siege in Srebrenica = Ucieczka – Droga do Srebrenicy, 2012

Książki nadal nie doczekały się tłumaczenia na język polski.

Inspiracją dla roli Tarika, drugiego tłumacza w bazie ONZ był najpewniej Emir Suljagić. Bośniacki polityk, dawniej członek partii socjaldemokratycznej (SDP), a od 2016 roku twórca partii Związek Cywilny (Građanski Savez).

Od 2019 jest on szefem Cmentarza – Pomnik ofiar ludobójstwa w Srebrenicy = Memorijalni Centar Srebrenica, które każdy powinien odwiedzić będąc w Bośni i Hercegowinie.

Jeżeli chcecie zgłębić temat ludobójstwa w Srebrenicy z perspektywy Emira Suljagića, przeczytajcie „Pocztówki z grobu” wydawnictwa Czarne (tytuł oryginalny „Razglednice iz groba”). 

Fun fact: ukończyliśmy ten sam program magisterski: demokracja i prawa człowieka, on w 2005 roku, ja w 2010 roku w Sarajewie.

Dla większej ilości info o BiH, sprawiedliwości okresu przejściowego, prawie międzynarodowym, obserwujcie @adwomatka i @kancelaria_nedzimarek na instagramie.

Dodaj komentarz